Melanom je ozbiljan zdravstveni problem koji postaje sve učestaliji u savremenom društvu. Usled dugotrajne izloženosti sunčevim zracima, ali i drugih faktora, dolazi do povećanog rizika od razvoja ovog oblika raka. Posebno je važno obratiti pažnju na promene na koži, jer rana detekcija može značajno povećati šanse za uspešno lečenje. U ovom blogu ćemo se detaljnije baviti prepoznavanjem, lečenjem i rizicima vezanim za melanom, kao i značajem preventive i redovnih pregleda.

Šta je melanom i kako se manifestuje?

Melanom je najopasniji oblik raka kože, koji se razvija iz melanocita – ćelija koje proizvode pigment melanin. Ovaj tip raka može se pojaviti bilo gde na telu, iako je najčešće lokalizovan na delovima koji su najviše izloženi sunčevoj svetlosti, poput lica, ruku i leđa. U ranim fazama, melanom može izgledati kao običan mladež, ali se vremenom menjaju njegova veličina, boja i oblik. Promene poput neravnih ivica, nejednake pigmentacije, kao i svrab, krvarenje ili ulceracije, mogu biti znak upozorenja. Pored kože, melanom se može razviti i na sluzokožama ili ispod noktiju. Upravo zbog nepredvidivosti simptoma, neophodno je pratiti svaku promenu na koži i pravovremeno reagovati.

Uzroci i Faktori Rizika

Razvoj melanoma povezan je sa različitim uzrocima i faktorima rizika koji mogu povećati verovatnoću pojave ovog opasnog oblika raka kože. Iako glavni uzrok leži u oštećenju DNK ćelija kože usled ultraljubičastog (UV) zračenja, postoje i mnogi drugi faktori koji doprinose pojavi melanoma. Neki od ključnih uzroka i faktora rizika uključuju:

  • Prekomerna izloženost UV zračenju: Sunčeva svetlost, ali i solarijumi, direktno oštećuju ćelije kože.
  • Svetao ten i pege: Osobe sa svetlom kožom, plavim ili zelenim očima, kao i one koje lako izgore na suncu, imaju veći rizik.
  • Veliki broj mladeža: Imati mnogo mladeža ili neobične mladeže može povećati rizik od razvoja melanoma.
  • Porodična istorija melanoma: Genetika igra značajnu ulogu – osobe koje imaju člana porodice sa melanomom suočene su s višim rizikom.
  • Oslabljen imuni sistem: Osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom, usled bolesti ili terapija, su podložnije melanomu.
  • Starost: Iako se melanom može pojaviti u bilo kom životnom dobu, češći je kod starijih osoba.

Smanjenje izloženosti UV zracima, korišćenje zaštitnih sredstava i redovni dermaskopski pregledi mogu pomoći u smanjenju rizika od pojave melanoma.

Simptomi Melanoma

Prepoznavanje simptoma melanoma ključno je za rano dijagnostikovanje i uspešno lečenje. Melanom često počinje kao promena na koži, ali je važno obratiti pažnju na specifične karakteristike koje mogu ukazivati na njegov razvoj. Evo nekih uobičajenih simptoma:

  • Asimetrični oblik mladeža: Mladež postaje nepravilnog oblika, s jednim delom koji se značajno razlikuje od drugog.
  • Nepravilne ivice: Mladež ima neravne, nazubljene ili nejasne ivice.
  • Promene u boji: Boja mladeža može varirati od tamnobraon do crne, sa primesama crvene, plave ili bele.
  • Povećanje veličine: Naglo širenje ili rast mladeža veći od 6 mm.
  • Promene na koži oko mladeža: Pojava crvenila, otoka ili svraba oko mladeža.
  • Krvarenje ili ulceracija: Mladež koji počinje da krvari, postaje ranjav ili se razvijaju kraste.

Ukoliko se primete bilo kakve promene u boji, obliku ili teksturi mladeža, preporučuje se hitna konsultacija sa dermatologom radi dalje analize i dijagnostike.

Vrste melanoma i prekanceroze

Melanom može poprimiti različite oblike, a razumevanje različitih vrsta ovog raka kože je od izuzetnog značaja za pravilno prepoznavanje i lečenje. Pored melanoma, postoje i prekancerozne lezije koje mogu dovesti do razvoja raka ukoliko se ne prepoznaju na vreme. Evo glavnih tipova melanoma i prekanceroza:

  • Površinski šireći melanom (Superficial spreading melanoma): Ovo je najčešći tip melanoma, koji se razvija na površini kože i polako širi pre nego što prodre u dublje slojeve kože. Često se javlja na telu i ekstremitetima.
  • Nodularni melanom (Nodular melanoma): Agresivnija forma melanoma, koja brzo raste i prodire u dublje slojeve kože. Ova vrsta često izgleda kao tamna kvržica na koži i može krvariti.
  • Lentigo maligna melanom (Lentigo maligna melanoma): Obično se javlja kod starijih osoba, na područjima koja su dugo bila izložena suncu, kao što su lice i ruke. Razvija se iz lentigo maligne, prekancerozne lezije koja izgleda kao velika tamna mrlja.
  • Akralni lentiginozni melanom (Acral lentiginous melanoma): Ovaj tip melanoma je ređi i obično se pojavljuje na dlanovima, stopalima ili ispod noktiju. Češći je kod osoba tamnije puti.

Pored melanoma, postoji i nekoliko prekanceroznih promena koje mogu preći u melanom:

  • Aktinična keratoza: Gruba, ljuskava mrlja na koži, najčešće izazvana dugotrajnim izlaganjem suncu. Ovo je najčešća prekancerozna lezija.
  • Dismetni nevusi (atipični mladeži): Neobični mladeži koji imaju nepravilne ivice i promene u boji. Iako nisu direktno kancerogeni, nose veći rizik da se razviju u melanom.

Prepoznavanje ovih različitih vrsta i prekanceroznih stanja je ključno za ranu intervenciju i efikasno lečenje.

Kako se manifestuje melanom?

Melanom se manifestuje kroz različite promene na koži, koje mogu biti suptilne u početku, ali se vremenom postaju uočljivije. Najčešće se melanom javlja kao promena na postojećem mladežu ili kao potpuno nova lezija na koži. Ove promene obuhvataju varijacije u boji, obliku i veličini mladeža. Na primer, mladež koji je ranije bio ravnomerno obojen može postati tamniji ili dobiti različite nijanse crne, braon, crvene ili plave boje. Oblik melanoma često postaje asimetričan, sa neravnim ivicama, za razliku od običnih mladeža koji su uglavnom okrugli i pravilni.

Još jedan znak je promena veličine – melanomi obično postaju veći od 6 mm u prečniku. Koža oko melanoma može postati crvena, nadražena ili otečena, a može se pojaviti i osećaj svraba ili bola. U naprednijim fazama, melanom može krvariti, postati vlažan ili se na površini mogu formirati ulceracije. Ove promene ne moraju uvek biti bolne, što ih čini još opasnijima jer često mogu proći neprimećeno u ranim fazama. Melanom se može manifestovati bilo gde na telu, ali najčešće se javlja na delovima kože izloženim suncu, poput lica, vrata i ruku, mada se kod nekih osoba može razviti i na manje očekivanim mestima, kao što su stopala ili ispod noktiju.

Kako se dijagnostikuje melanom?

Dijagnostikovanje melanoma je ključni korak u njegovom lečenju i zahteva pažljivu procenu promena na koži. Proces obično započinje samopregledom, gde osoba primeti neobičnu promenu u veličini, obliku ili boji mladeža. Nakon toga, dermatolog pregleda mladež, koristeći dermatoskop – specijalni instrument koji omogućava detaljniji uvid u promene na koži.

Ako dermatolog posumnja na melanom, sledeći korak je biopsija. Biopsija podrazumeva uzimanje uzorka sumnjive lezije, koji se zatim šalje na patohistološku analizu. Ova analiza omogućava tačnu identifikaciju da li su ćelije u leziji kancerogene i, ukoliko jesu, o kojoj vrsti raka se radi.

Postoji nekoliko tipova biopsija, uključujući ekscizionu biopsiju, koja podrazumeva uklanjanje cele lezije, i incizionu biopsiju, gde se uklanja samo deo sumnjive promene. Na osnovu rezultata biopsije, dermatolog određuje dalji tok lečenja i potrebne korake. U slučajevima kada melanom nije lokalizovan, dodatne dijagnostičke metode, kao što su snimanja poput ultrazvuka ili skenera, mogu se koristiti kako bi se utvrdilo da li se rak proširio na druge delove tela.

Lečenje Melanoma

Lečenje melanoma zavisi od njegove faze i stepena proširenosti. U ranim stadijumima, najefikasniji način lečenja je hirurško uklanjanje mladeža. Ova procedura uključuje eksciziju promenjene kože sa marginama zdravog tkiva kako bi se obezbedilo da su sve kancerogene ćelije uklonjene. Ukoliko je melanom otkriven u ranoj fazi, ovaj tretman često dovodi do potpunog izlečenja.

U slučajevima kada se melanom proširio u dublje slojeve kože ili na druge organe, lečenje postaje kompleksnije i može uključivati dodatne terapije. Imunoterapija je često korišćena metoda koja stimuliše imuni sistem da prepozna i uništi kancerogene ćelije. Terapija zračenjem i hemoterapija takođe se mogu primeniti, posebno kod melanoma u kasnijim fazama, kada se rak širi izvan kože.U poslednje vreme, ciljane terapije postaju sve značajniji deo lečenja. Ovi lekovi deluju na specifične genetske mutacije u ćelijama melanoma, blokirajući njihovu sposobnost rasta i širenja. Tretman zavisi od individualnih karakteristika pacijenta, veličine tumora, kao i prisutnosti metastaza, pa je važno da se pristup lečenju personalizuje. Redovni pregledi i praćenje stanja nakon tretmana su neophodni kako bi se obezbedila dugoročna kontrola i sprečile recidivi.

SENKA IKONIĆ
+ posts

Rođena u Novom Sadu gde je i završila Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu. U Domu zdravlja Novi Sad zaposlena je od 2016. godine, kao lekar u Službi kućnog lečenja, nakon završetka specijalizacije iz dermatovenerologije radi u Službi za specijalističo konsultativnu delatnost Doma zdravlja Novi Sad.

Melanom Kože

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *