Lipom – Šta je, Zašto Nastaju i Lečenje

Lipomi su benigni tumori masnog tkiva koji se mogu pojaviti bilo gde na telu. Iako su najčešće bezopasni, njihova pojava može izazvati zabrinutost, posebno kada počnu da rastu ili postanu bolni. Razlozi za njihovo formiranje nisu u potpunosti razjašnjeni, ali se smatra da genetika i određeni faktori rizika igraju ključnu ulogu.

U ovom tekstu detaljno ćemo objasniti šta su lipomi, kako nastaju, koji faktori doprinose njihovom razvoju i koje su mogućnosti lečenja. Ukoliko ste primetili izraslinu na koži i niste sigurni da li je u pitanju lipom, važno je da se informišete na vreme.

Šta je Lipom?

Lipom je dobroćudna masa sačinjena od masnih ćelija, smeštena ispod kože. Ove promene su najčešće mekane na dodir, pokretljive i rastu sporo. Iako se mogu javiti bilo gde na telu, najčešće su prisutni na vratu, ramenima, leđima, rukama i butinama.

Veličina lipoma varira – neki ostaju mali i gotovo neprimetni, dok drugi mogu dostići nekoliko centimetara u prečniku. U retkim slučajevima mogu postati bolni, naročito ako pritisnu nerve ili krvne sudove u okolini.

Iako se često pojavljuju kod odraslih između 40. i 60. godine, lipomi nisu isključivi za ovu starosnu grupu i mogu se razviti u bilo kom periodu života. Medicinski nisu opasni, ali njihova pojava može biti estetski problem ili izazvati nelagodnost.

Lipom – Uzroci Nastanka

Iako tačan uzrok nastanka lipoma nije u potpunosti razjašnjen, smatra se da genetika ima ključnu ulogu. Osobe koje u porodičnoj anamnezi imaju članove sa lipomima sklonije su njihovom razvoju.

Pored naslednog faktora, postoje i drugi potencijalni uzroci koji doprinose pojavi ovih benignih tumora:

  • Metabolički poremećaji – Problemi sa razgradnjom masti u organizmu mogu doprineti stvaranju masnih naslaga ispod kože.
  • Povrede tkiva – U nekim slučajevima, lipom se može formirati kao odgovor na traumu ili povredu mekog tkiva.
  • Hormonske promene – Povezanost između hormonskog disbalansa i lipoma nije u potpunosti dokazana, ali se često javljaju kod osoba sa promenama u nivou hormona.
  • Gojaznost i nezdrav način ishrane – Iako lipomi nisu direktno povezani sa viškom telesne težine, nezdrava ishrana i loš metabolizam mogu stvoriti povoljne uslove za njihov nastanak.

U većini slučajeva lipomi se razvijaju spontano, bez jasnog okidača, što otežava njihovu prevenciju.

Lipom – Simptomi

Lipomi su najčešće bezbolne, meke izrasline koje se nalaze ispod kože. Njihova prisutnost se obično otkriva slučajno, jer ne izazivaju neprijatne simptome osim u specifičnim situacijama.

Karakteristični simptomi uključuju:

  • Mekanu i elastičnu strukturu – Pri dodiru lipom deluje kao gumasta masa koja se lako pomera ispod kože.
  • Spor rast – Većina lipoma raste veoma sporo, tokom nekoliko godina, bez naglih promena u veličini.
  • Bezbolnost – Obično ne izazivaju bol osim ako ne pritisnu nerve ili krvne sudove.
  • Prisustvo na tipičnim mestima – Lipomi se najčešće pojavljuju na vratu, ramenima, leđima, rukama i butinama, mada mogu nastati bilo gde na telu.

U retkim slučajevima, lipomi mogu postati bolni ili upaljeni, što zahteva medicinsku procenu. Ako primetite naglo povećanje ili promenu u konzistenciji, preporučuje se konsultacija sa lekarom.

Lipom

Kako se Dijagnostikuje Lipom?

Dijagnostikovanje lipoma obično je jednostavan proces koji započinje kliničkim pregledom. Lekar procenjuje veličinu, konzistenciju i pokretljivost izrasline kako bi utvrdio da li se radi o lipomu ili nekoj drugoj vrsti tumora.

U većini slučajeva, osnovni pregled je dovoljan za postavljanje dijagnoze, ali u određenim situacijama mogu biti potrebne dodatne metode:

  • Ultrazvuk – Koristi se za detaljnije ispitivanje mase i njene strukture, kako bi se isključili drugi tipovi tumora.
  • Magnetna rezonanca (MRI) ili CT skener – Ove tehnike su korisne ako postoji sumnja da lipom može biti dublje u tkivu ili da pritiska važne strukture.
  • Biopsija – U retkim slučajevima, lekar može uzeti uzorak tkiva radi histološke analize, kako bi isključio mogućnost malignih promena.

Lipomi su gotovo uvek benigni i ne zahtevaju agresivne dijagnostičke metode, osim ako postoje neobični simptomi poput brzog rasta, bola ili promena u konzistenciji.

Kako se uklanja?

Uklanjanje lipoma nije uvek neophodno, ali se preporučuje u slučajevima kada izaziva bol, brzo raste ili predstavlja estetski problem. Postoji nekoliko metoda koje se koriste za uklanjanje:

  • Hirurška ekscizija – Najčešća metoda koja podrazumeva potpuno uklanjanje lipoma zajedno sa kapsulom kako bi se sprečio recidiv. Obavlja se u lokalnoj anesteziji, a oporavak je brz.
  • Liposukcija – Ova tehnika koristi tanku kanilu za izvlačenje masnog tkiva. Efikasna je kod većih lipoma, ali postoji veći rizik od ponovnog pojavljivanja.
  • Lasersko uklanjanje – Retko se koristi za lipome, ali može biti opcija kod manjih promena kada je cilj minimalna invazivnost.
  • Steroidne injekcije – Iako ne uklanjaju lipom u potpunosti, mogu smanjiti njegovu veličinu i usporiti rast.

Većina pacijenata se odlučuje za hirurško uklanjanje, jer pruža trajno rešenje bez rizika od ponovnog rasta. Nakon zahvata, ožiljak je obično minimalan, a komplikacije su retke.

Faktori rizika i prevencija

Lipomi se mogu pojaviti kod bilo koga, ali određeni faktori povećavaju verovatnoću njihovog nastanka. Iako se ne može sa sigurnošću predvideti ko će ih razviti, postoje određene predispozicije koje igraju ulogu u njihovom formiranju.

Faktori rizika:

  • Genetska predispozicija – Osobe koje u porodici imaju članove sa lipomima sklonije su njihovom razvoju.
  • Starosna dob – Najčešće se javljaju kod odraslih između 40. i 60. godine, mada nisu isključeni ni u drugim periodima života.
  • Poremećaji metabolizma masti – Problemi sa razgradnjom lipida mogu doprineti njihovom formiranju.
  • Povrede i traume – U nekim slučajevima, lipomi nastaju kao odgovor na povredu mekog tkiva.
  • Određena medicinska stanja – Lipomatoza (stanje sa višestrukim lipomima) se javlja kod nekih retkih genetskih sindroma.

Prevencija:

S obzirom na to da se lipomi često javljaju spontano i bez jasnog uzroka, ne postoji siguran način da se spreči njihov nastanak. Međutim, određene mere mogu doprineti smanjenju rizika:

  • Održavanje zdrave telesne mase – Iako nisu direktno povezani sa gojaznošću, zdrava ishrana i fizička aktivnost doprinose optimalnom metabolizmu masti.
  • Izbegavanje povreda – Mehaničke traume mogu biti okidač za formiranje lipoma kod nekih osoba.
  • Redovni pregledi kože – Samopregledi i konsultacije sa lekarom mogu pomoći u ranom prepoznavanju i praćenju promena.
  • Uravnotežena ishrana – Ishrana bogata antioksidansima i zdravim mastima može doprineti boljoj funkciji organizma i smanjenju upalnih procesa.

Iako lipomi uglavnom nisu ozbiljan zdravstveni problem, redovno praćenje i konsultacija sa lekarom mogu pomoći u pravovremenoj reakciji ako dođe do njihovih promena.

SENKA IKONIĆ
+ posts

Rođena u Novom Sadu gde je i završila Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu. U Domu zdravlja Novi Sad zaposlena je od 2016. godine, kao lekar u Službi kućnog lečenja, nakon završetka specijalizacije iz dermatovenerologije radi u Službi za specijalističo konsultativnu delatnost Doma zdravlja Novi Sad.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *