Virusne Bradavice – Zašto Nastaju i Kako ih Ukloniti

Virusne bradavice predstavljaju čest dermatološki problem koji se može javiti kod ljudi svih uzrasta. Iako nisu opasne po zdravlje, često izazivaju estetsku nelagodnost, a ponekad i fizički bol. Njihovo prisustvo može značajno uticati na samopouzdanje, pogotovo kada se nalaze na vidljivim delovima tela poput ruku, lica ili stopala. U ovom tekstu ćemo objasniti šta su virusne bradavice, kako nastaju i koji su najbolji načini za njihovo uklanjanje.

Šta su bradavice?

Bradavice su benigne izrasline na koži koje izaziva humani papiloma virus (HPV). Postoji više od 100 tipova ovog virusa, od kojih svaki može izazvati različite oblike bradavica. Najčešće se javljaju na rukama, stopalima, licu i vratu, ali se mogu pojaviti i na drugim delovima tela.

Njihova površina je uglavnom hrapava, a boja varira od boje kože do tamnosive ili smeđe. Veličina i oblik zavise od mesta na kojem se nalaze i tipa HPV-a koji ih izaziva. Virus se lako prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom ili putem kontaminiranih predmeta, što objašnjava zašto se često pojavljuju kod dece i osoba sa oslabljenim imunitetom. Bradavice se, međutim, ne javljaju odmah nakon kontakta sa virusom – može proći i nekoliko meseci pre nego što postanu vidljive.

Koji su faktori rizika za razvoj virusnih bradavica?

Virusne bradavice mogu se razviti kod bilo koga, ali određeni faktori povećavaju rizik za njihov nastanak. Na prvom mestu je oslabljen imunitet. Osobe koje pate od hroničnih bolesti, poput dijabetesa, ili koje uzimaju lekove za suzbijanje imunog odgovora, sklonije su razvoju bradavica. Takođe, deca i tinejdžeri imaju veći rizik, jer njihov imuni sistem nije u potpunosti razvijen.

Drugi značajan faktor je povreda kože. Ogrebotine, posekotine ili oštećenja noktiju otvaraju put virusu da prodre u dublje slojeve kože. Pored toga, kontakt sa zaraženim površinama, kao što su podovi u bazenima i teretanama, predstavlja čest način prenosa. Higijenske navike igraju ključnu ulogu – deljenje peškira, obuće ili drugih ličnih predmeta sa zaraženom osobom povećava rizik od infekcije. Na kraju, osobe koje često dolaze u kontakt sa vodom ili hemikalijama, poput kuvara ili čišćenja radnika, takođe su podložnije razvoju bradavica.

Vrste bradavica

Postoji nekoliko vrsta virusnih bradavica, a svaka se razlikuje po izgledu, mestu pojavljivanja i tipu HPV-a koji ih izaziva.

  1. Obične bradavice (verruca vulgaris): Najčešće se javljaju na prstima, rukama i kolenima. Imaju grubu, hrapavu površinu i obično su boje kože.
  2. Plantarne bradavice: Pojavljuju se na stopalima i mogu biti vrlo bolne zbog pritiska prilikom hodanja. Često su prekrivene zadebljanom kožom i izgledaju poput žuljeva.
  3. Filiformne bradavice: Ove bradavice su duguljastog oblika i uglavnom se pojavljuju na licu, vratu ili oko očiju.
  4. Mozaične bradavice: Grupisane su u obliku mozaika i često se javljaju na tabanima ili dlanovima.
  5. Ravne bradavice (verruca plana): Male, glatke i pljosnate, najčešće se pojavljuju na licu, rukama ili nogama. Uglavnom su brojne i lako se šire.

Razumevanje vrste bradavica ključno je za izbor adekvatnog tretmana i brže uklanjanje. Svaka od njih zahteva specifičan pristup kako bi se uspešno eliminisala.

Kako se dijagnostikuju virusne bradavice?

Dijagnostikovanje virusnih bradavica najčešće je jednostavno i bazira se na kliničkom pregledu (dermoskopija). Dermatolog vizuelno procenjuje izraslinu na osnovu njenog izgleda, teksture i lokacije. Klasične karakteristike, poput hrapave površine i specifičnih tačkastih kapilara koji mogu izgledati kao sitne crne tačke unutar bradavice, često su dovoljni za postavljanje dijagnoze.

U pojedinim slučajevima, kada bradavica ima neobičan izgled ili se ne razlikuje lako od drugih kožnih promena, dermatolog može primeniti dermatoskopiju. Dermatoskop je uređaj koji omogućava detaljan pregled kože pod uvećanjem, pomažući lekaru da utvrdi da li je reč o bradavici ili drugoj vrsti promene, poput žuljeva ili čak malignih lezija. U retkim situacijama, kada postoji sumnja na ozbiljniju dijagnozu, lekar može uzeti uzorak tkiva (biopsiju) kako bi se promena analizirala u laboratoriji. Precizna dijagnoza je ključna za pravilno lečenje i sprečavanje daljeg širenja infekcije.

Kako dermatolog leči virusne bradavice?

Lečenje virusnih bradavica zavisi od njihovog tipa, lokacije, veličine i broja, kao i od individualnih karakteristika pacijenta. Dermatolog može primeniti različite metode, a izbor tretmana često zavisi od željenog balansa između efikasnosti i minimalne neprijatnosti za pacijenta.

Jedan od najčešćih načina uklanjanja je krioterapija, gde se bradavica zamrzava tečnim azotom. Ovaj tretman je brz i efikasan, ali može izazvati blago peckanje tokom postupka. Elektrokoagulacija, koja koristi električnu energiju za uništavanje bradavice, često se primenjuje kod tvrdokornih slučajeva. Kod filiformnih ili većih bradavica, dermatolog može preporučiti hirurško uklanjanje lokalnom anestezijom.

Još jedna metoda je primena hemijskih agenasa, poput salicilne kiseline ili trihlorsirćetne kiseline, koji se koriste za postepeno uklanjanje slojeva bradavice. Kod ravnih bradavica, često se preporučuju retinoidne kreme ili lekovi na bazi imunomodulatora kako bi se podstakao imuni sistem na borbu protiv virusa. Važno je naglasiti da nijedna metoda nije univerzalna – dermatolog procenjuje najbolju opciju u skladu sa specifičnostima svakog pacijenta.

Zašto je važno uklanjanje virusnih bradavica?

Uklanjanje virusnih bradavica nije samo pitanje estetike, već i sprečavanje širenja infekcije i mogućih komplikacija. Bradavice su zarazne i lako se prenose na druge delove tela ili na druge osobe putem direktnog kontakta ili korišćenja zajedničkih predmeta, poput peškira ili obuće. Ovo može dovesti do povećanja broja bradavica i širenja na porodične članove ili kolege.

Pored toga, bradavice koje se nalaze na mestima izloženim trenju, poput stopala ili prstiju, mogu uzrokovati bol i nelagodnost. Plantarne bradavice, na primer, često otežavaju hodanje, dok bradavice na rukama mogu ometati svakodnevne aktivnosti. Ignorisanje problema može dovesti i do razvoja upala, sekundarnih infekcija ili čak krvarenja ako se bradavica povredi.

Rano uklanjanje takođe smanjuje rizik od estetskih posledica, poput ožiljaka, koji se mogu pojaviti ako se bradavica izgrebe ili nepravilno leči. Pravovremena intervencija osigurava brži oporavak i vraća osećaj samopouzdanja, naročito kada su bradavice vidljive na licu ili rukama.

Kako se efikasno uklanjaju virusne bradavice?

Efikasno uklanjanje virusnih bradavica zahteva primenu adekvatne metode lečenja koja je prilagođena vrsti bradavice, njenoj veličini i lokaciji, kao i opštem stanju pacijenta. Jedna od najpouzdanijih metoda je krioterapija, gde se bradavice zamrzavaju tečnim azotom, uništavajući inficirano tkivo. Ovaj tretman obično zahteva nekoliko sesija, ali daje odlične rezultate.

Kod tvrdokornijih bradavica, često se koristi elektrokoagulacija ili lasersko uklanjanje, koje su izuzetno precizne i omogućavaju brzo uklanjanje sa minimalnim rizikom od ožiljaka. Za manje invazivne opcije, dermatolog može preporučiti hemijske tretmane, kao što su preparati na bazi salicilne kiseline ili trihlorsirćetne kiseline, koji deluju postepeno, razgrađujući slojeve bradavice.

Domaći tretmani poput flastera sa aktivnim sastojcima ili specijalnih krema takođe mogu biti efikasni, ali zahtevaju strpljenje i redovnu primenu. U nekim slučajevima, imunoterapija može pomoći telu da se samo izbori sa infekcijom.

Najbolji rezultati se postižu kombinovanjem više metoda uz stručan nadzor dermatologa, što smanjuje rizik od ponovnog pojavljivanja i obezbeđuje dugotrajan efekat. Važno je izbegavati pokušaje samostalnog uklanjanja kako biste sprečili komplikacije.

IRINA MIKOVIĆ
+ posts

Dr stomatologije Irina Miković Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, odsek stomatologija završila je 2016. godine sa prosečnom ocenom 9,22. Pored edukacija i usavršavanja iz oblasti stomatologije, u martu 2019. godine pohađa nacionalni kurs “Tehnike nadoknade volumena u cilju uklanjanja znaka starenja” i dobija dozvolu Ministarstva zdravlja Republike Srbije za pružanje anti-aging procedura.

virusne bradavice

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *