Uklanjanje Ateroma – Sve Što Treba da Znate

Ateromi su čest problem koji može da izazove nelagodnost i estetske smetnje, ali srećom, njihovo uklanjanje je siguran i jednostavan postupak kada se obavi kod stručnjaka. Bez obzira na to da li se radi o malom čvoriću ili većem otoku koji uzrokuje iritaciju, ovaj tekst pružiće vam sve potrebne informacije o tome šta su ateromi, zašto se javljaju i kako se uspešno uklanjaju.

Šta su ateromi?

Ateromi, poznati i kao epidermalne ciste, predstavljaju benigne promene ispod kože koje nastaju usled začepljenja lojnih žlezda. Ove ciste su ispunjene masnim materijalom i keratinom, što im daje karakterističan izgled bele ili žućkaste mase. Često se javljaju na mestima sa većim brojem lojnih žlezda, poput lica, vrata, leđa i temena.

Ove promene su obično bezbolne, ali mogu postati bolne i crvene ukoliko se inficiraju. Ateromi variraju u veličini – od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara – i mogu rasti ako se ne tretiraju na vreme. U retkim slučajevima, usled infekcije, mogu izazvati gnojenje, što zahteva hitnu medicinsku intervenciju.

Važno je napomenuti da ateromi ne predstavljaju zdravstvenu opasnost, ali se preporučuje njihovo uklanjanje kako bi se sprečila infekcija, upala ili potencijalne komplikacije. Dijagnozu i tretman ovih cista uvek treba poveriti stručnom licu, kako bi se izbegli problemi koji mogu nastati pokušajima njihovog uklanjanja kod kuće.

Kako prepoznati aterom?

Ateromi su lako prepoznatljive promene na koži koje se najčešće javljaju u obliku glatkih, okruglih i bezbolnih čvorića ispod površine kože. Njihova veličina može varirati, od manjih izraslina veličine zrna graška do većih, izraženijih čvorova koji dostižu nekoliko centimetara. Koža iznad ateroma obično je normalne boje, osim ako nije došlo do infekcije, kada može postati crvena i otečena.

Karakterističan znak ateroma je prisustvo male tačke ili otvora na sredini ciste, kroz koji se ponekad može izlučiti sadržaj. Ove izrasline najčešće se javljaju na mestima bogatim lojnim žlezdama, poput lica, temena, vrata, leđa i ramena. Ateromi su čvrsti na dodir i ne izazivaju bol, osim u slučaju kada se upale ili inficiraju.

Pravovremeno prepoznavanje ateroma može pomoći u planiranju njegovog uklanjanja pre nego što izazove komplikacije. Ako primetite neobičnu izraslinu, obratite se lekaru radi potvrde dijagnoze i adekvatnog tretmana.

aterom
credit: wikipedia.com

Da li je opasan?

Ateromi su generalno bezopasne promene i spadaju u kategoriju benignih cista. Međutim, postoje situacije kada mogu postati problematični. Ukoliko dođe do infekcije, aterom može izazvati bol, oticanje i pojavu gnoja, što zahteva hitnu intervenciju. Takođe, u retkim slučajevima, neliječeni ateromi mogu izazvati stvaranje apscesa ili ožiljaka na koži.

Iako se ateromi sami po sebi ne pretvaraju u maligne tumore, njihovo uklanjanje se preporučuje kako bi se izbegle komplikacije i estetske smetnje. Pokušaj uklanjanja kod kuće nije preporučljiv, jer može dovesti do infekcije ili nepotpunog uklanjanja kapsule, što povećava rizik od ponovnog nastanka.

Konsultacija sa stručnjakom je najbolji način da se proceni stanje ateroma i odredi potreban tretman. Pravovremena intervencija obezbeđuje sigurno i trajno rešenje bez rizika po zdravlje.

Uzroci pojave ateroma

Ateromi nastaju kada se lojne žlezde zapuše, onemogućavajući prirodni izlaz sebuma na površinu kože. Ovo začepljenje dovodi do nakupljanja sebuma i keratina unutar žlezde, što rezultira formiranjem ciste. Postoji nekoliko faktora koji mogu doprineti njihovoj pojavi:

  • Genetska predispozicija: Osobe koje imaju porodičnu istoriju ateroma sklonije su njihovom razvoju.
  • Hormonski disbalans: Promene u nivou hormona, poput onih tokom puberteta ili menopauze, mogu povećati proizvodnju sebuma i dovesti do začepljenja žlezda.
  • Povrede kože: Ožiljci, ogrebotine ili iritacije, uključujući i posle brijanja, mogu doprineti formiranju ateroma.
  • Kožna stanja: Akne i masna koža često su povezani sa većim rizikom od nastanka ovih cisti.
  • Neadekvatna higijena: Loša higijena kože može dovesti do zadržavanja sebuma i mrtvih ćelija, što dodatno blokira lojne žlezde.

Kada je vreme da se javite lekaru?

Iako ateromi često ne zahtevaju hitnu medicinsku pažnju, postoje situacije kada je neophodno obratiti se lekaru. U nastavku su navedeni znakovi koji ukazuju da je vreme za stručnu procenu:

  • Bol i crvenilo: Ako aterom postane bolan, crvenkast ili otečen, to može ukazivati na infekciju.
  • Brzi rast: Naglo povećanje veličine ciste zahteva procenu kako bi se isključile komplikacije.
  • Gnojenje: Pojava žućkastog ili belog iscetka, koji može imati neprijatan miris, znak je upale.
  • Ponavljanje: Ako se ateromi stalno vraćaju na istom mestu, potrebno je trajno rešenje koje obuhvata uklanjanje cele kapsule.
  • Estetski ili funkcionalni problemi: Kada cista izaziva nelagodnost zbog lokacije ili estetike, uklanjanje može biti opravdano.

Lekarska konsultacija je ključna za pravilnu dijagnozu i bezbedan tretman. Ignorisanje simptoma može dovesti do komplikacija, pa je pravovremeno reagovanje najbolji način da se izbegnu problemi.

Uklanjanje ateroma

Uklanjanje ateroma je najefikasniji način da se trajno rešite ove kožne promene. Cilj tretmana je eliminacija ciste zajedno sa njenom kapsulom, čime se sprečava njeno ponovno pojavljivanje. Postoji nekoliko metoda koje se koriste, a izbor zavisi od veličine ateroma, njegove lokacije i stanja (infekcija ili ne).

Hirurško uklanjanje ateroma

Hirurško uklanjanje je najčešća i najsigurnija metoda za uklanjanje ateroma. Ovaj postupak se obavlja pod lokalnom anestezijom, čineći ga potpuno bezbolnim za pacijenta. Tokom intervencije, lekar pravi mali rez na koži iznad ciste, pažljivo uklanja njen sadržaj i kapsulu, a zatim šiva ranu.

Prednost ove metode je njena efikasnost, jer uklanjanje kapsule garantuje da se aterom neće ponovo pojaviti na istom mestu. Oporavak je brz, a ožiljak je minimalan, naročito ako je rez napravljen precizno. Hirurško uklanjanje se preporučuje za veće aterome ili one koji su postali bolni i upaljeni.

Uklanjanje ateroma radiotalasima

Radiotalasna metoda je savremena alternativa klasičnoj hirurgiji, koja se posebno preporučuje za manje aterome i one na vidljivim delovima tela, poput lica ili vrata. Postupak se izvodi uz pomoć radiotalasnog noža, koji precizno uklanja cistu zajedno sa kapsulom, uz minimalno oštećenje okolne kože.

Ova metoda ima brojne prednosti, uključujući kraći period oporavka, minimalne ožiljke i smanjen rizik od infekcije. Radiotalasni tretman je bezbolan, jer se koristi lokalna anestezija, a pacijent se može brzo vratiti svojim uobičajenim aktivnostima.

Izbor metode uklanjanja zavisi od preporuke stručnjaka, koji će na osnovu pregleda proceniti najbolji način za trajno rešenje ateroma. Obe tehnike su sigurne i omogućavaju da se ovaj problem reši brzo i efikasno.

TAMARA PETROVIĆ
+ posts

Dr Tamara Petrović, rođena je 1967. godine u Vrbasu. Specijalizaciju iz plastične I rekonstruktivne hirurgije je završila 1997. od kada radi kao specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije. Bogato kliničko iskustvo je sticala tokom godina na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Novi Sad, VMA Beograd, Klinici za onkologiju Sremska Kamenica, OB Vrbas…

Uklanjanje Ateroma

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *